ČASTO KLADENÉ OTÁZKY O COMIXU ZELENÝ RAOUL

Tento soubor zodpovídá většinu dotazů, s nimiž se na mě obracíte. Protože nejsem informační služba, odpovídám takto.

Co je Zelený Raoul?

Špatná otázka - opusť tuto stránku a vydej se jinam.

Co je Hruteba?

Hruteba je pseudonym tří bývalých kamarádů z redakce Reflexu - Dana HRUbého, Milana TEsaře a Tomáše BAldýnského. Ti kdysi na žádost svého šéfredaktora Petra Bílka odešli do kavárny Demínka, aby tam vymysleli způsob, jak urážením lidí zvýšit popularitu listu. Po prvotních návrzích jako byl "fotoseriál jako v Bravíčku" a či "falešné paměti Václava Klause" si Milan Tesař vzpomněl, že onehdy jel vlakem s mladým Moravanem, který se naučil kopírovat Káju Saudka. A napadl ho comix. Tehdy vznikl Zelený Raoul.

Proč se v politickém comisu objevuje mimozemšťan?

Správná otázka. Problém byl v tom, že jediný z přítomných tvůrců, který četl ještě jiný comix než Rychlé šípy, byl Tomáš Baldýnský, jenž v té době prožíval silné vědeckofantastické období. Podařilo se mu tenkrát přesvědčit kolegy, že se komix bez mimozemšťana zkrátka neobejde. Do prvního dílu se mu také podařilo propašovat narážku na "útok krvežíznivých Babounů". Babouni byli kromě E. T. a Raoula samotného jediná mimozemská rasa, která se kdy v Zeleném Raoulovi objevila. Podvedení spoluautoři brzy zjistili, že existují nejen comixy s mimozemšťany a nemohou tento podvod Baldýnskému dodnes zapomenout.

Kdo je Štěpán Mareš, rodák z Okříšek a kreslíř Zeleného Raoula?

Správná otázka.

Proč se Zelený Raoul jmenuje Raoul?

Názory se liší. "Nazval jsem ho podle svého oblíbeného herce Raoula Schránila," (Milan Tesař) - "Jméno jsem vymyslel já. Celý život obdivuji švédského diplomata Raoula Wallenberga, který během druhé světové války zachránil přibližně 100.000 maďarských Židů před transportem," (Tomáš Baldýnský).
Dan Hrubý se do uzávěrky této ankety nevyjádřil.

Kdo je Jan Tleskač?

Další správná otázka. Bude z vás dobrý novinář.

Jak Raoul vzniká? Píšete ho všichni najednou?

Kdeže loňské sněhy jsou. Dohromady jsme napsali, tuším, prvních dvanáct dílů, ale pak se naše cesty rozešly. Raoul nyní vzniká na základě tzv. Tesařovy rotační teorie - tedy v souslednosti Tesař-Baldýnský-Hrubý. Například díl 344 o tom, jak právník Ed Fagan zastavil Temelín napsal Baldýnský. Můžete mít tedy pocit, že s troškou inteligence můžete ze zadaných údajů odvodit autorství jednotlivých dílů. Pocit mít můžete.

Z různých narážek začínám mít pocit, že spolu tvůrci Zeleného Raoula příliš nekomunikují. Je to pravda?

Není. Komunikují spolu prostřednictvím Štěpána Mareše, který telefonické výčitky vždy spolehlivě doručí do těch správných uší.

Jak vás napadla postava jménem Květák Kořen? Smál jsem se od ucha k uchu / připadlo mi to trapné?

Nevíme. My si to nepamatujeme. Kdo je Květák Kořen?

Tak mi alespoň vysvětlete, co to je za ty neustálé narážky na Jana Tleskače...

To bych snad mohl.

Kdy budou zprovozněné webové stránky Zeleného Raoula?

Nikdy. Tedy s největší pravděpodobností. Kdysi jsem se (já, Tomáš Baldýnský) přibližně dva roky skutečně snažil udržet Raoula na internetu, leč umdlel jsem při marných pokusech přimět někoho, aby mi s tím pomohl. Pokud si chcete o Raoulovi podiskutovat, můžete použít toto diskusní fórum na serveru Okoun. Pokud chcete tvůrcům napsat, pište na adresu Reflex, Žerotínova 38, 130 00 Praha 3, tel.: 02/ 67 097 111. Trestní oznámení podávejte příslušnému státnímu zastupitelství.
Nicméně jsem během úklidu svého webu nalezl tyto dva náhodou naskenované díly (252 a 253), které si můžete stáhnout. Tady je jeden špatně naskenovaný díl (ten slavný s poslancem Tollnerem), pak jsem ještě našel tento díl o sektě ODS (Osvícené Děti Slunce). A to je vše, vážení...
Vlastně ještě jedna věc - o tom, že náš záměr vytvořit webovou stránku trvá, - svědčí i toto mnou vyrobené flashové intro. (Taky jsem v té době udělal toto, ale vážně nevím proč).

Kolik je tedy dílů Zeleného Raoula?

K 9. 8. 2001 jich bylo 343 a počet s každým týdnem narůstá. Zelený Raoul je v této chvíli nejdéle soustavně publikovaným komixem v této zemi. Vzniklo také 7 speciálních dílů věnovaných historii České republiky, které byly vydány v Reflexu jako speciál.
Nakladatelství Lidové noviny dodnes vydalo celkem 6 knih Zeleného Raoula (poslední si občas můžete koupit zde). V tuto chvíli se připravuje kniha sedmá, která by měla vyjít na Vánoce.
O tom, že mají čtenáři Raoula dobrý vkus se můžete přesvědčit na této stránce: v rubrice "Knihy, které si zákazníci často kupují s comixem Zelený Raoul" najdete díla s tituly: "Mrdat", "Slovník Medvídka Pů" či " Česká republika a ekonomická transformace ve střední a východní Evropě".

Jste pošuci?

Ano, děkujeme.

Mají tvůrci Zeleného Raoula dlouhý nos?

Ha ha. Zřejmě narážíte na to, že tři čtvrtiny týmu Zeleného Raoula ještě publikuje denní politický strip "Dlouhý nos" v Lidových novinách. Jsou to jmenovitě Mareš, Tesař, Hrubý.
Tomáš Baldýnský se v lednu roku 2000 účasti na tomto podniku vzdal. Vždy aktuální Dlouhý nos naleznete zde na webu Lidovky.cz.

To vás za to ještě nikdo nežaloval?

Žaloval. Nebo se minimálně pokusil. Většinu žalob policie odložila jako bezpředmětnou (jako předposlední pokus vytáhnout na nás paragraf 198 Trestního řádu (140/1961 Sb. ve znění pozdějších předpisů) o hanobení národa, rasy, přesvědčení, který popisuji v Zamřížovaném Baldachýnu), poslední právě teď podniká ministr Karel Březina, který byl v jednom díle Raoula zachycen uprostřed skupinové soulože s mnoha přáteli. Zpráva ČTK popisuje jeho stížnost takto:

Karel "Explorer" BŢezina Žalobce požaduje, aby vydavatel zveřejnil na téže straně, na níž otiskuje komiks, text, ve kterém se omlouvá Březinovi za zveřejnění karikatur, které ho zobrazují jako nahého v nevhodných pozicích ve společnosti dvou žen a jednoho muže rovněž nahých. Žalovaný se má omluvit také za výrazy připisované Březinovi: "Natvrdo a naplno, Orál se mnou dělá divy, Báječný anál, Já jsem tvůj hafík, Báro a Budeme si hrát na nezkušené školáky, Jano.
Zajímavé je, že Březinova kolegyně v grupáči Jana Volfová se k žalobě nepřipojila, ačkoliv si je jistá, že "čtenáři si sami udělali obrázek o úrovni onoho komixu a jediné, co bych dokázala, je zvednout mu sledovanost a to u takového paskvilu nechci."
Za svou oblíbenou žalobu tvůrci považují trestní oznámení někdejšího romského poslance Ladislava Bodyho, který se cítil uražen tím, že v Zeleném Raoulovi vystupoval jako člen slavné dvojice agentů CI 5 společně s Raymondem Doylem. Byla totiž podána až po zákonné lhůtě a nebyla tudíž nebezpečná.
Nicméně negativně se o komixu už vyjádřily prakticky všechny české celebrity počínaje Lucií Bílou přes Miloše Zemana (na jeho větu označující Hrutebu za "spodinu české společnosti" jsou tvůrci patřičně hrdí) až k nějakým fotbalistům, jejichž jména si pamatují jedině Hrubý s Tesařem.

Vážně... kdo je ten Štěpán Mareš?

Otravo... Štěpán Mareš je talentovaný a pohledný chlapec, jeden ze dvou nejvýznamnějších rodáků z vesnice Okříšky nedaleko Třebíče. Tím druhým je právník a nynější spoluvlastník všeho bývalého majetku Vladimíra Železného JUDr. Aleš Rozehnal. Liší se od sebe tím, že Rozehnal neumí kreslit.
Štěpán Mareš se zamiloval do komixu už v dětství a po dobu své adolescence opruzoval Káju Saudka tak dlouho, dokud mu Saudek neprozradil, jak se kreslí komixové figurky. Štěpán Mareš je ve své duši ovšem surrealistickým malířem ražení Salvádora Dalího, díky čemuž je terčem obhroublých vtipů Hruteby, která je jednomyslného názoru, že nejlepší obraz (olej na sololitu), který v rodině Marešů vznikl, namaloval Štěpánův bratr Jirka ve svých dvanácti letech a jmenuje se "Útok divočáků na pohřební průvod".
Štěpán Mareš je členem Asociace jihočeských výtvarníků.

To s tím bratrem Štěpána Mareše je nějaká blbost, četl/a jsem, že je po smrti.

Ano - v předmluvě ke knize Pátý Zelený Raoul zachycuje slavný slovenský fotbalista Koloman Gogh vzpomínky Štěpána Mareše na začátek jeho kreslířské kariéry takto:
"Víte, u nás jsou všude okolo hluboké lesy a my v nich hráli bojové hry. Z jedné z nich se nevrátil můj bratr Jirka, hajný si ho spletl s liškou - on měl takové pichlavé oči, a tak ho vlastně ani nebyla příliš škoda, protože jsem po něm zdědil pokojík. Konečně jsem si mohl v klidu malovat první obrázky."
Na počátku vaší kariéry tak stála smrt bratra...
Ano, a jsem mu za to vděčný. V lese má pomníček, vždycky v zimě ho posypu solí. Jeleni ho olizují a smyjí z něj tak všechny nečistoty, co se na něj přes léto nachytají."
Zvláštní je
(pokračuje Koloman Gogh), že o dva roky později, v rozhovoru pro denní list Třebíčsko, Mareš již nehovoří o bratrovi, nýbrž o sestře. Dokonce není náhle zcela zřejmé, zda šlo skutečné o střelbu. Doslova zde říká: "Když jsem byl malý, napral to do mé sestry myslivec".
(Koloman Gogh autorství tohoto textu popírá.)

 

 

written by Tomáš Baldýnský, furiously disapproved by Milan Tesař & Dan Hrubý

Pokud máte další otázky, ptejte se zde: raoul@baldachyn.cz