Krokodýl Gándhí

(Indie, břeh Gangy, ráno) Drobný muž s velkou hlavou sedí v meditaci těsně u vody. Náhle se zpod hnědé hladiny vymrští obrovská zubatá tlama krokodýla a její čelisti se sevřou kolem mužova lýtka. V tom se z úst muže ozve melodický hlas: "Nečiň druhému, co nechceš, aby činil tobě." Krokodýl zmateně prchá. Hlas mimo obraz: "V dobách, kdy byl svět plný hrůzy a násilí, se zrodil hrdina předurčený k velkým činům. Krokodýl Gándhí, král pasivní rezistence, který dosahuje svého po dobrém... "

(Dillí, dům Džaváharlála Néhrúa, den)
Kolem mrtvého těla Gándhího přítele Néhrúa táhnou kolumbijští zabijáci Néhrúovu dceru Indíru. Néhrú dlužil medelínskému kartelu deset milionů dolarů za sazenice marihuany a bossovi Carlosi Rivasovi došla trpělivost. "Můj kmotr mě najde a dostane vás!" křičí bezmocná Indíra. "Ten vyschlej dědouš?" směje se Carlos. "Budeme tě držet v L. A., dokud nevysolí deset melounů sám, je přece prezident!"

Při kontrole indické státní pokladny Gándhí zjistí, že nejen neobsahuje kýžených deset milionů, ale naopak vykazuje schodek dvacet šet rupií. Klasický akční hrdina by prostě sedl do nejbližšího letadla, pod pláštíkem noci pronikl do lotrovské peleše a všechno by tam vystřílel. Gándhí je ale z jiného těsta. Po patnáctileté pěší pouti doráží konečně do Los Angeles, v němž čekají už hodně nervózní zločinci a jeho čtyřiatřicetiletá kmotřenka Indíra. Gándhí usedá před dům s transparentem: "Hladovka za propuštění Indíry". Boss kriminálníků se zachvěje strachem. To nečekal.

(Los Angeles, rok 2051) Poslední ze zločinců umírá sešlostí věkem a šedesátiletá Indíra je volná. Vychází ven a bere do ruky lebku svého kmotra a zteřelý kus kartonu. Písmena již nejsou čitelná, ale poselství je jasné. Politika pasivní rezistence opět zvítězila...